תולדות ה Tshirt

תולדות ה Tshirt

. . .

חולצת הטי, כפי שאנו מכירים אותה, הופצה לראשונה בארצות הברית על ידי הצי האמריקאי בתקופת המלחמה הספרדית (1898). החולצות היו בעלות צווארון עגול ושוורולים קצרים ונועדו ללבישה מתחת למדים.

במהרה הם אומצו גם על ידי הצבא כציוד הכרחי לטירונים המתגייסים. כמובן שהשם האייקוני של החולצה הגיע מהדמיון לאות T. סוורים, כורים וחקלאים אימצו לאחר מכן גם הם את החולצה כאשר העדיפו את הבד הקליל בימים חמים. מחירה הזול של הכותנה והעובדה שאפשר היה לנקות את החולצה בקלות, הפכו אותה במהרה לאהובה על ידי ידי אמהות כבגד הנבחר לילדהם.

ב 1920, ה- Tshirt הפך למילה רשמית המופיע במילון האמריקאי. ההדפס הראשון שהופיע על חולצת הטי התבצע כאשר ההפקה של הסרט "הקוסם מארץ עוץ" ביקשה לקדם את הסרט ב-1938 באמצעות חלוקת חולצות עם הדפסים של הסרט. הקרדיט לחולצת הטי המודפסת הראשונה שצולמה ניתן לרב"ט לאלכסנדר לה גרדה, שתמונתו פורסמה בשער של מגזין לייף ב13 ליולי 1942. לאחר מכן, הפופולריות של החולצה המריאה לשמיים ועברה מנחלתם של וותיקי הצבא ופועלי צוואר כחול לכלל הציבור לאחר שהשחקן מרלון ברנדו לבש אותה בסרט "חשמלית ושמה תשוקה" (1951). בזמן יציאת הסרט, החולצה הפכה לבגד "מגניב" ללבישה בציבור.

תולדות ה Tshirt- TFACTOR

בשנות השישים המאוחרות, החולצה שימשה כאמצעי לביש לביטוי אומנות (הדפסים) במקביל להעברת מסרים פרסומיים, מזכרות ופורטרטים. האמן הפסיכדלי החלוץ בתחומו וורן דייטון הציג חולצות עם מסרים פוליטים, ופופ ארטים אשר עליהם הודפסו תמונות של פעיל זכויות האדם, סיזר צ'אבס, סאטירה פוליטית ואייקונים נוספים של התקופה. ההדפסים של שנות ה-70 פופולרים כיום באותה מידה כפי שהיו בעבר ואפילו יותר. חלק מהעיצובים הנפוצים של התקופה היו הסמיילי המחייך הצהוב, הלוגו של "האבנים המתגלגלות", סלוגן של חג סנט פאטריק, "אני אוהב את ניו יורק " ורבים אחרים. עיצובים נוספים באותה תקופה היו "ההורים שלי נסעו ל___ וכל מה שהם הביאו לי זה את הטישירט הזה", "מי הפליץ?", "אני עם הטיפש" (וחץ מתחת שמצביע על החבר המסכן שנאלץ להסתובב איתך).

כמו כן, החלו להופיע גזרות שונות של הטישירט, חולצות רגלן (צבע שונה של השרוולים והגוף), צוואר ספגטי, חולצות ווי, פולו ועוד. בנוגע לטכניקות ההדפסה על בד, שורשיהן נעוצים בעידן האבירים, אשר בתקופתם הטמיעו על השריון והציוד סמלים פוליטים, דתיים ותרבותיים. היום ישנן שיטות רבות להדפסה על בד, באמצעות מברשת אוויר, ריקמות, הדפסה ישירה, העברת חום, סובלימציה ועוד.

TFactor מתמחים בלבוש מודפס בהתאמה אישית. בין היתר אנו מדפיסים: